Úvodní stránka » Press » tiskové zprávy

Art Safari 30 Plzeň – výstava artefaktů známých umělců i tvořivý víkend pro celou rodinu

Nový kulturní prostor DEPO2015 v Plzni o víkendu 10. – 11. 10. zaplní artefakty z Art Safari 30 de luxe, které Studio Bubec a Nadace Suška – Shameti pořádaly v polovině září v Praze – Řeporyjích. Při příležitosti jubilejní přehlídky současného umění Art Safari se sešli nejzajímavější autoři, kteří se na dosavadních třiceti realizacích podíleli, a další významní reprezentanti české i zahraniční umělecké scény. V rámci Art Safari 30 Plzeň tak svá díla představí například Erika Bornová, Kurt Gebauer, Jean Cherouny (USA), Petr Nikl, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, František Skála nebo Jindřich Štreit. Plzeňské DEPO2015 navíc až do konce roku hostí dosud největší výstavu soch Čestmíra Sušky RESTART.

Art Safari 30 Plzeň je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a provází jej atraktivní program pro návštěvníky všech generací. V sobotu 10. 10. i v neděli 11. 10. vždy od 11 do 19 hodin se v kreativní zóně DEPO2015 bude dít mnoho zajímavého. Připravena je tvořivá dílna Kutil, módní přehlídka, škola háčkování a pletení, řada autorských čtení, koncerty Vladimíra Babniče a Davida Brabce, představení Divadelního studia Bubec nazvané Noemova archa a další.

Vstupné na Art Safari 30 Plzeň je 50 Kč.

Kompletní seznam umělců vystavujících na Art Safari 30 Plzeň v DEPU2015 10. – 11. 10.: Tomáš Bambušek, Barbara Benish (USA), Jakub Berdych, Erika Bornová, Pavel Brázda, Milan Cais, Tomáš Císařovský, Linda Čihařová, Jiří David, Roman Franta, Michal Gabriel, Kurt Gebauer, Patrik Hábl, Tomáš Haleš, Ivana Hanzlíková, Jean Cherouny (USA), Svatopluk Klimeš, Bedřich Kocman, Karel Kocourek, Anna Kocourková, Jiří Kornatovský, Jiří Kovanda, Antonín Kratochvíl, Lukáš Kudrna, Tomáš Lahoda, Eliška Lhotská, Václav Malina, František Matoušek, Milan Maur, Luděk Míšek, Květa Monhartová, Michal Nesázal, Petr Nikl, Věra Nováková, Micl, Lukáš Rais, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Jan Samec, Václav Sika, František Skála, Antonín Střížek, Daniel Suška, Miloš Šejn, Vladimír Škoda, Kateřina Štenclová, Jindřich Štreit, Pavel Štýbr, Dagmar Šubrtová, Nicole Taubinger, Benedikt Tolar, Pavel Trnka, Diana Winklerová, Kamila Ženatá.

Art Safari, festival s 15letou tradicí, je vysoce ceněn odbornou i laickou veřejností. Program finančně podpořili: MK ČR, MHMP, MČ Praha Řeporyje, Metrostav a.s., Skylightec, s.r.o., Veronika a Libor Winklerovi. Část festivalu přenesená do Plzně bude hrazena z těchto zdrojů: Plzeň 2015, o.p.s., Město Plzeň, Plzeňský kraj. Mediální partneři: Rádio 1, A2.

Červnové Art Safari v Praze – Řeporyjích: festival současného umění s programem pro celou rodinu

Tradice oblíbených Art Safari s výstavou současného vizuálního umění, bohatým doprovodným programem a dobrým jídlem pokračuje – 15. ročník Art Safari s pořadovým číslem 29 se v Praze – Řeporyjích koná o víkendu     13. a 14. června. Tentokrát se uskuteční v Zahradě Bubec, na pozemku bývalého zahradnictví v Tělovýchovné ulici, na němž by v budoucnu mělo vzniknout dětské hřiště a sochařský park pro veřejnost. Celá akce začíná netradičně v sobotu 13. června již ve 13.15 na Smíchovském nádraží, kde návštěvníci Art Safari 29 nastoupí do vlaku směr Řeporyje a zažijí cestu s Lovci mamutů. Tento nevšední divadelní projekt bude pokračovat v Řeporyjích na nádraží a vyvrcholí v Zahradě Bubec. Pořadatelem Art Safari je obecně prospěšná společnost  Bubec.

V rámci Art Safari 29 představí své práce Irena Armutidisová, Jana Budíková, Veronika Durová, Jean Cherouny (USA), Ilona Janáčková, Martin Janíček, Josefína Jonášová, Jana Křížová, Tomáš Kubačka, Eliška Lhotská, Veronika Opavská, Martin Pertl, Martina Singerová, Michal Stránský, Jan Šácha, Nicole Taubinger, Sylva Tomková, Markéta Varadiová, Diana Winklerová, Giulio Zannol (IT), Jan Zdvořák. Slavnostní vernisáž je na programu v sobotu 13. června  v 16.00. Jisté je, že k vidění bude řada pozoruhodných děl. Například Vzdušná brána autorky Markéty Varadiové – objekt na pomezí obrazu a instalace, který tvoří zrcadlové pásy zavěšené v prostoru. Vstoupí-li divák do bezprostřední blízkosti Brány, jeho odraz v zrcadlech se opticky propojí s obrazem za zrcadlem, sen se symbolicky setká s realitou… Sylva Tomková přímo na Art Safari, během workshopu v Zahradě Bubec, vytvoří prehistorického motýla z pancířového jádra piana, dotvořeného kameny a železným šrotem. Jan Šácha vystaví objekt spojující železo, beton, sklo, coby materiály člověkem uměle zasazované do přírodního prostoru, a v kontrastu pařezy stromů, které byly naopak přírodou vytvořeny. Pozornost návštěvníků určitě vzbudí také interaktivní Kamenný disk Martina Janíčka, vyluzující zvuky z břidlicových hrotů zavěšených nad diskem. Některá z originálních děl budou po skončení Art Safari 29 během léta  až do konce září k vidění na veřejných prostranstvích městské části Praha – Řeporyje.

Součástí víkendového doprovodného programu Art Safari 29 bude nejen sobotní performance Lovci mamutů „ma-ka ua hatapa“ zpracovaná  volně podle Eduarda Štorcha Janem Lepšíkem a Tomášem Bambuškem, ale také výtvarná dílna pro děti Anny Irmanovové, promítání filmu, přírodovědná vycházka, koncert a divadlo. Hosté: hráč na flétny shakuhachi Vlastislav Janoušek, zvukové divadlo Radio Laputa – Handa Gote – Martin Janíček, Tomáš Procházka, Robert Smolík a divadlo JACK s představením Posvícení     v Hudlicích.

Program finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, MČ Praha Řeporyje, Metrostav, a.s., Skylightec, s.r.o.

Mediální partner: Radio 1

 

Čestmír Suška zaplní nádvoří nového prostoru  DEPO2015 v Plzni ocelovými sochami z vyřazených nádrží

Celá tisková zpráva ke stažení zde.

Studio Bubec realizuje výstavu soch Čestmíra Sušky s názvem RESTART

Výstava soch Čestmíra Sušky s názvem RESTART otevře nový kulturní prostor Depo v PlzniNejnovější práce známého a respektovaného sochaře Čestmíra Sušky  budou vystaveny od 25. 4. do 31. 12. 2015 na nádvoří nového plzeňského kulturního centra Depo o rozloze 3000 m2. Menší skulptury zaplní jednu z bývalých dílen objektu. Suškova výstava patří k vlajkovým projektům – Továrny na představivost  Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.  

RESTART navazuje na předchozí úspěšné výstavy Rezavé květy v pražské Thámově hale (2007) a Inside/Outside (2012) v Centru současného umění DOX. Doménou Čestmíra Sušky jsou monumentální ocelové skulptury, které vytváří z vysloužilých průmyslových nádrží. Tyto nádrže, určené k sešrotování, vrací zpět do života a dává jim nový význam. Vyřezává do nich plazmou a autogenem vzory a struktury a tím nevzhledné nádrže proměňuje v originální artefakty, které dnes zdobí nejedno významné místo v Čechách i v zahraničí.

„Restart jako připomenutí toho, že nemáme ztrácet naději a klesat na mysli, vždy máme možnost začít znovu. Stejně jako zapomenuté nádrže, které se jako  mávnutím kouzelného proutku stanou obdivovanými objekty,“ podotkl k názvu plzeňské výstavy Čestmír Suška – a název souvisí i s tím, jak se bývalé depo trolejbusů proměňuje v nové kulturní centrum. Velká část ze 17 skulptur, mezi nimiž bude i 15ti metrová rozhledna, jež budou mít návštěvníci  možnost zhlédnout, vznikla přímo pro plzeňskou expozici. Součástí výstavy budou workshopy a atraktivní doprovodný program pro všechny generace, včetně uměleckých bleších trhů, tvořivých dílen nebo háčkovaných performancí. Výstavu realizuje Studio Bubec, které připravuje i první plzeňské Art Safari, což je dnes už tradiční pražská přehlídka a festival umění.

 

Kam o víkendu s dětmi? Vydejte se na výtvarný workshop studia Bubec

Novinkou v nabídce studia Bubec, které během roku pořádá oblíbené a hojně navštěvované výtvarné kurzy vedené respektovanými umělci, jsou víkendové workshopy pro děti a jejich rodiče. První se koná v sobotu 14. února od 13.00 do 16.00 a v neděli 15. února od 13.00 do 15.00 hodin v nově zrekonstruovaných místnostech na Řeporyjském náměstí 1 (městská část Praha – Řeporyje). Pod vedením Daniela Sušky a dalších výtvarníků sdružených kolem Bubce si můžete vyrobit kašírované masky. Program bude pokračovat v neděli 15. února od 15.00 hod., kdy jsou všichni zváni na divadelní hru Noemova archa. Po skončení představení od 16.00 hod. následuje masopustní průvod v maskách. Celý program vyvrcholí v prostoru pod Cukrárnou živou hudbou a vernisáží děl Tomáše Bambuška.

Dalším workshopem v nabídce je Vesmírný dalekohled pod vedením Evy Jaroňové. V sobotu a v neděli 7. a 8. března od 10.00 do 15.00 se děti ponoří do hlubin vesmíru. Budou tvořit na principu stínového divadla, barevných průhledů a tajemných siluet. Vyzkouší si barevnou kompozici i tvary vesmírných těles. S vlastními postavičkami se pohrouží do dějů a příběhu v kulisách vesmíru.

Originální výtvarné kurzy studia Bubec pro děti, mládež i dospělé se na Řeporyjském náměstí 1 konají pravidelně od pondělí do čtvrtku. Zkušení lektoři rozvíjejí bezprostřední kreativitu dětské tvorby, dospělé nadšence provádějí klasickými výtvarnými technikami i novými technologiemi, pracuje se např. s filmovou animací objektů nebo s grafickými programy. V dalším pololetí je připraven i nový kurz Základů streetartu a graffiti. Zájemci se seznámí s historií i současností graffiti a se základními technikami každé pondělí už od 2. února 2015. Zároveň nově nabízíme i kurzy angličtiny pro začátečníky a pokročilé. V dopoledních hodinách, od 9.00 do 13.00, je pro děti od 2 do 6 let připraven BabyBubec – kreativní dopoledne s tvořením, zpíváním, tancováním a hraním.

 

Obří ocelové sochy Sušky a Raise zůstanou v Botanické zahradě Praha až do jara! 

Unikátní výstava rozměrných ocelových skulptur sochařů Čestmíra Sušky a Lukáše Raise Botanické zahradě Praha je prodloužena až do března. Návštěvníci tak budou mít možnost obdivovat 18 nepřehlédnutelných objektů, promyšleně zasazených do exteriéru zahrady, v kontextu různých ročních období – po slunném létě, barevném podzimu také pod zimní sněhovou pokrývkou. Sedmnáct Raisových a Suškových skulptur inspirovaných přírodou zdobí venkovní expozice botanické zahrady od června, osmnáctá přibyla začátkem září – jako jediná natrvalo. Jde o šestitunovou, desetimetrovou Rozhlednu, kterou Čestmír Suška vyrobil z ocelového potrubí. Rozhledna je z bezpečnostních důvodů do 21. 3. 2015 uzavřena.

Z Prahy se některé artefakty přestěhují do Plzně, kde se stanou součástí autorské výstavy Čestmíra Sušky reSTART, konané v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V novém prostoru Depa Cukrovarská bude expozice k vidění od dubna do konce roku 2015. Její součástí bude pestrý doprovodný program s koncerty, performancemi, komentovanými prohlídkami a workshopy pro děti i dospělé, připravený umělci spojenými se studiem Bubec.

Trvalou připomínkou mimořádné výstavy SUŠKA_RAIS je nástěnný kalendář na rok 2015fotografiemi Salima Issy, zachycujícími exponáty obou autorů v prostředí Botanické zahrady hl. m. Prahy. Doslov připojila Terezie Zemánková.

Komplexní pohled na dosavadní tvorbu respektovaného sochaře Čestmíra Sušky přináší obsáhlá monografie SUŠKA. V druhém, rozšířeném vydání s anglickým překladem ji vloni vydalo nakladatelství Gallery. Velkoformátová publikace představuje jednotlivé etapy tvorby Čestmíra Sušky – od výtvarných a studijních začátků, přes studium na Akademii výtvarných umění v Praze a členství ve skupině Tvrdohlaví, tvůrčí pobyty v USA, založení sochařského studia Bubec až po současnost.  Autory textů v monografii jsou Jiří Olič, Čestmír Suška a David Vávra, anglický překlad je dílem Tomáše Míky a Lindy Jayne Turner, grafická úprava Jan Zachariáš. 

Kalendář SUŠKA_RAIS 2015 (cena: 200 Kč) a kniha SUŠKA – velká monografie sochaře Čestmíra Sušky (cena: 1 300 Kč) jsou v prodeji: 

Národní galerie v Praze - Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7

Centrum současného umění DOX – knihkupectví Bendox, Poupětova 1, P7

Galerie hlavního města Prahy – Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 1, P1 (monografie)

PageFive, Veverkova 5, Praha 7 

Studio Bubec, Tělovýchovná 748, Praha - Řeporyje

 

Mediální servis: 2media.cz, s.r.o., www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz

simona@2media.cz, tel. 775 112857

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Jitka a Květa Válovy