Úvodní stránka » studio BUBEC » Doprovodný program

Doprovodný program k výstavě Revoluční 30:

9. 11. 2019

Mamapapa banda a Tomáš Žížka, koncert a prezentace organizace, která byla v mnoha věcech první.

mamapapa banda

Mamapa z.s. vznikla v roce 1997. Projekty realizovala v nekonvenčních prostorách průmyslových objektů (čistička, tovární haly, sklady, garáže), v církevních budovách, ve volné přírodě.

Mamapa banda
Tomáš Žižka (Slovensko) – ozvučený kořen, zpěv, Dragan Stojčevski (Srbsko/Makedonie) – akordeon, Mourad Litim (Francie/Alžírsko) – elektrická mandolína, Adem Murat Yilmam (Turecko) – perkuse
https://www.facebook.com/mamapapabanda/

_____________

10. 11. 2019

19:00

"Volná jízda"- Martin Janíček a Petr Nikl

Volná jízda

Svobodná inprovizace, jako prostředek dialogu mezi zvukem a obrazem.

Martin Janíček, zvukový umělec, tvůrce originálních hudebních nástrojů.

http://www.m-janicek.eu/

Petr Nikl, malíř, performer, hudebník.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Nikl

_____________

11. 11. 2019

19:00

České osudy na Sibiři a v Kazachstánu

  

Dokumentární film Petra Nikolaeva „Anabáze"

Jedním z dluhů které jsme za třicet let svobody nestačili splatit jsou českoslovenští legionáři. Masaryk říkal, že „bez legií by nebylo Československa“. Nacisté i komunisté však legionáře nenáviděli, protože se během první války dokázali účinně postavit jak Němcům tak Rusům. Po padesát let tím byli legionáři prakticky vymazáni z historie. Rok 1989 přišel pro legionáře pozdě. Tou dobou umírali poslední z těchto hrdinů. V nové době se podařilo natočit několik dobrých dokumentů. Chybí však stále celovečerní hraný film, který by s příběhem legionářů seznámil nejširší publikum. Takový film leta připravuje Petr Nikolaev jehož dědeček byl legionář. Zatím o nich natočil dokument z Transsibiřské magistrály s titulem Anabáze, který uvedeme v pondělí 11.11. tedy v den kdy skončila první světová válka.  

Památník Českým obětem politických represí

Vyprávění sochařky Dagmar Šubrtové o svém díle - prvním památníku českým politickým obětem na bývalém území SSSR.

…Táborem Spassk pro válečné zajatce a internované osoby prošlo více jak 66 000 válečných zajatců a internovaných osob více než 40 národností. Z celkového počtu bylo podle údajů z karagandského státního archivu české národnosti 518 válečných zajatců a 21 internovaných osob. Památník je připomínkou všech obětí komunismu, které pocházely z území dnešní České republiky, a v řadě s pomníky jiných národů jen dokresluje brutalitu režimu, který postihoval všechny bez ohledu na národnost, občanství či politickou příslušnost. Bolševický režim cynicky využil rozlehlých stepí této krásné země k výstavbě koncentračních táborů, mj. Karlagu, jednoho z největších na celém území bývalého Sovětského svazu.... (velvyslankyně České republiky v Kazachstánu paní Eliška Žigová - iniciátorka památníku)

Více na https://www.mzv.cz/nur-sultan/cz/zpravy_a_udalosti/v_kazachstanu_byl_slavnostne_odhalen.html

Vstupné: 50 kč

_____________

12. 11. 2019

19:30

"Walrus Vampire" - Pasi Mäkelä, ve spolupráci s Divadlem Alfred ve dvoře

Wampir

Pasi Mäkelä je finský konceptuální umělec, performer, choreograf a hudebník částečně žijící v Praze.

Walrus Vampire Show je sólové představení fyzického divadla. Performance je rozdělena na několik choreografovaných částí s dostatkem prostoru k improvizaci. Každé představení je tak trochu jiné, performance se vyvíjí a zraje přímo před očima diváků.
Program vznikl ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře.
Více na: www.alfredvedvore.cz/cs/program/walrus-vampire-show-2/

Vstupné: 100kč

_____________

13. 11. 2019

19:00

Revoluční 30: Cesty kultury - Petr Janyška a Ludvík Hlaváček

Diskuze o alternativním umění před a po revoluci a o tom, kam až to může zajít – o situaci v kultuře v současném Polsku.

Ludvík Hlaváček - ředitel Nadace pro současné umění. V letech 1984–1989 vydával spolu se skupinou historiků umění samizdat „Někdo něco“, zaměřený na kritiku současného umění. Roku 1992 byl pověřen založením a vedením Sorosova centra pro současné umění.

Petr Janyška - publicista, bývalý diplomat a novinář, spoluzakladatel Respektu, bývalý ředitel Českého kulturního centra ve Varšavě, organizátor mnoha akcí české kultury ve Francii a v Polsku, např. festivalu českých dokumentů ve Varšavě nebo velké přehlídky filmů čsl. nové vlny.

Dobrovolné vstupné

_____________

14. 11. 2019

19:00

Mezihra / Meziprostory - Cirkus Mlejn

Performance-instalace: Veřejný prostor, osobní prostor, hranice, cenzura... Jaké máme možnosti pohybu? Co všechno ne/můžeme říct nahlas? Objevujeme meziprostory, kráčíme po mezistezkách, hrajeme mezihry. Kdo se odváží vzít do ruky nůžky a prostříhat se ven? Nejen před třiceti lety, ale každý den.

Premiéra celovečerního projektu vznikla pro výstavu CITYBLOK v CAMP centru architektury a městského plánování. Realizaci představení podpořil Magistrát hl. města Prahy.

Koncept: Eliška Brtnická
Autoři a performeři: Eliška Brtnická, Stéphanie N'Duhirahe, Stanislav Abrahám
Sound design: Stanislav Abrahám
Video: Stéphanie N'Duhirahe
Light design: Prokop Vondruška
Délka: 20 minutová adaptace

Vstupné dobrovolné

_____________

14. 11. 2019

19:30

Koncert Vobezdud

Písničkově-alternativní skupina VOBEZDUD kombinuje prvky folku, šansónu, popu, diska a všeho možného i nemožného v místy až punkrockovém negližé. Hlavní slovo mají housle a akordeon.

Vstupné: 100kč

_____________

15. 11. 2019

19:00

Roselyne is doing the revolution - Cécile Da Costa

"Roselyne is doing the revolution" je krátká sólová taneční performance.

Roselyne by ráda spolu s ostatními vyšla do ulic a „dělala revoluci“. Ale neví jak. Jak se taková revoluce dělá? Roselyne to tedy raději nejprve zkouší ve svém obýváku.

Francouzská performerka Cécile Da Costa za své předcházející sólo Vypravěč, získala cenu Tanečnice roku 2018.

Vstupné: 80kč (20min)

_____________

16. 11. 2019

19:00

Noc divadel: Cirkus Mlejn +  Cécile Da Costa

Revoluční 30 se zapojí do projektu Noc divadel 2019

19:00 "Mezihra / Meziprostory" - Cirkus Mlejn

19:30 "Roselyne is doing the revolution" - Cécile Da Costa

20:00 "Mezihra / Meziprostory" - Cirkus Mlejn

19:30 "Roselyne is doing the revolution" - Cécile Da Costa

19:00 "Mezihra / Meziprostory" - Cirkus Mlejn

Vstupné dobrovolné

_____________

17. 11. 2019

19:00

Roselyne is doing the revolution - Cécile Da Costa

Revoluční 30 se zapoji do projektu Festival svobody 2019: výstava otevřena do 22:00!

_____________

18. 11. 2019

19:00

Multimediání přednáška - Tomáš Kábrt

Groteskní vzpomínky na umělecky angažované podzemní hnutí mládeže v severozápadních Čechách v 80. letech s promítáním, hudebními ukázkami, snad i živými v podání Milana Novotného.
https://www.pametnaroda.cz/cs/kabrt-tomas-1965

Vstupné dobrovolné

_____________

19. 11. 2019

19:00

Večer samizdatu - L. Drožď alias Čaroděj

Filmy promítané:

"Markýz ze Sadu" (1981 -12 minut),
"Hynku Egone" - s Bondym (1985 - 8 minut),
"1984" (1984 - 36 minut),
"Ruka" - Plastic People (1986 - 6 minut),
"Z kouta do kouta" - Plastic People (1986 - 5 minut)...

L. Drožď alias Čaroděj, redaktor undergroundového Vokna (a vydavatel DIY magazínu "Sado-Maso") za sebou zanechal i zajímavou filmovou stopu. Během první poloviny 80.let (do chvíle než mu byla ukradena kamera!) vyprodukoval pro svou zábavu a pobavení kamarádů téměř dvacítku 8mm filmů nejrůznějších žánrů, od dokumentů, přes hrané snímky až po hudební klipy. Když se k tomu přičte souběžná 8 milimetrová tvorba jeho blízkých přátel, ta téměř padesátka filmů dělaných na koleně "zadělala" na poměrně bytelný filmový samizdat. Ten se prezentoval svátečními projekcemi po soukromých bytech, ba dokonce několika nezávislých festivalech. Výběr z tehdejších Čarodějových filmů ilustruje dobovou atmosféru tak, jak ji specificky nahlíží autorovo oko - se smutnou ironií a s citem pro všudypřítomnou absurditu.

Večer uvede Martin Machovec, překladatel, editor, publicista. Od poloviny 70. let se podílel na šíření samizdatové literatury. Sestavil též několik bibliografií undergroundových autorů a edic, např. sborníky Pohledy zevnitř (2008), Views from the Inside (2006, 2018), „Hnědá kniha“ o procesech s českým undergroundem (2012), Paul Wilson, Bohemian Rhapsodies (2012). Od r. 2001 působí jako externí pedagog na FF UK (výběrové seminářes tématem české undergroundové literatury).


Vstupné: 50 Kč

_____________

20. 11. 2019

19:30

Divadlo "Robinson aneb i v Letňanech se dá něco zažít" - Tvůrčí skupina Hlad a chuť ve spolupráci s Divadlem Alfred ve dvoře

Robinzonáda je označení pro typ díla, jehož hlavními postavami jsou trosečníci, který se snaží vymanit z místa ztroskotání. My jsme ztroskotali v Letňanech. Tvůrčí skupina Hlad a chuť rekonstruuje noční výzkumnou výpravu a divákům nabízí návod, jak v prosincové Praze prožít velké dobrodružství.

Učinkují:   Eliška Říhová, Jakub Šulík

Vstupné: 80 Kč

_____________

21. 11. 2019

18:00

Přednáška Jiří Kovanda + performance "Yellow objects" Loretta Lau / Hongkong

Vstupné: dobrovolné

_____________

22. 11. 2019

19:30

Koncert legendární skupiny Půlnoc

Skupinu založil počátkem roku 1988 Milan Hlavsa z Plastic People. Skupina Půlnoc obnovila svoji činnost koncertem k 10. výročí úmrtí Mejly Hlavsy. Michaela Antalíková - vocal

Josef Janíček - keyboards, vocal

Tomáš Schilla - cello, vocal

Jiří Křivka - electric guitar

Petr Kumandžas - bass guitar

Jiří Michálek – drums

Vstupné: 190 Kč (rezervace na info@bubec.cz)

_____________

23. 11. 2019

19:00

Diskuze "Revoluce na Slovensku" Peter Kalmus a Boris Kršňák + Film "Prípad Kalmus" Adam Hanuljak

- Peter Kalmus: Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus láme kosáky, nebojí sa komunistických hláv, na fašistov útočí blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Jeho tvorba se zabývá převážně kresbou, asambláží, malbou, objektem, akčním uměním, instalací grafiky a performance, které mají často povahu veřejných otevřených a nenásilných protestů. V sedmdesátých letech a během normalizace byl výraznou součástí neoficiální undergroundové umělecké scény. V listopadu 1989 byl spoluzakladatelem Občanského fóra v Košicích. - Boris Kršňák: nezávislý žurnalista, pracujúci pre Slovenský rozhlas ako zahraničný spravodajca. Spoluzakladateľ VPN vo Zvolene, po revoluce založil divadelný festival Víkend atraktívneho divadla, ktorý trvá dodnes.

+

"Prípad Kalmus" - Adam Hanuljak, Dokumentární film, Slovensko, 2018, 78 min

Vstupné: 50 Kč

_____________

24. 11. 2019

19:00

Filmy "Malechov / Dům" + "Most" - Michael Baumbruck + diskuze se sochařem Čestmírem Suškou

Filmy režiséra Michaela Baumbrucka o výtvarných akcích v 80tých letech:
- „Malechov / Dům“ - film o uměleckém dění v domě v Malechově
- „Most“ – dokument o akci ve městě které bylo následně zbouráno
Filmař Michael Baumbruck s hudebníkem Pavlem Richterem a sochařem Čestmírem Suškou založili v roce 1981 výtvarné divadlo Kolotoč. Film Malechov / Dům je záznamem pracovního setkání umělců a jejich výtvarných instalací v domě v Malechově u Klatov v roce 1980.

Filmy doplní slovem Čestmír Suška o výtvarných akcich v 80tých letech.

Vstupné: 50 Kč

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Jitka a Květa Válovy