Úvodní stránka » studio BUBEC » Dialogy s historií o Dolních Břežanech podle arch. A. Šlapetové

Obec jako člověk: NEMOC – LÉČBA - UZDRAVENÍ

7.12. 19:00 ve studiu BUBEC


Dolní Břežany - obec, která byla začátkem 21. století v desolátním stavu: nemocná, bez náměstí, s kontaminovaným parkem, bez infrastruktury, bez obchodů, bez sousedských setkání, bez naděje. Prodělala fázi léčby: uchopení stavu týmem „Rozkvět“, nastavení koncepce, přípravu, nekonečné projednávání a začátek prací na vizích.
Nyní je to kvetoucí obec se svým náměstím, s parky, s novou školou, školkou, vědeckotechnickým centrem, chodníky, obchody, se svým hřbitovem, jednoduše s pulsující nadějí a zdravým životem plným sousedských setkávání – o tom všem na přednášce Obecní architektky Dolních Břežan.

Projekt Dialogů s historií je pásmem přednášek určených široké veřejnosti - všem potenciálním stavebníkům: ať soukromým, nebo zástupcům obecní či městské samosprávy, developerům. Je to především sdělení architekta – nejen jako jednotlivce nebo jednoho studia, ale informací od architektů jako celku směrem ke společnosti.
Projekt by měl zasít a šířit myšlenku, že: tak jako fungují vztahy mezi lidmi ve společnosti, tak také fungují vztahy mezi objekty. Na rozdíl od společnosti, kde dochází k pohybu lidí a k proměnlivosti složení lidí, kteří spolu sdílí společný prostor, objekty své místo nezmění a zůstávají, jsou stavěny na minimálně sto let a déle a prostory, které jsou jimi definovány - vnitřní i vnější, ovlivňují vědomé i podvědomé chování a myšlení příštích generací.
Domy a objekty mohou propojovat prostory, vytvářet příjemné, laskavé prostředí pro pobyt a mohou také vytvářet bariery a místa, kde se člověk netouží zdržovat. Proto každá intervence, zásah do stávajících podmínek by měl být citlivý, navržený odpovědně s ohledem na vazby a vztahy, které mění. Věřím, že to nové, co vzniká, by mělo vést dialog s tím, co už tu bylo. Měl by být veden dialog s historií s vědomím, že to je odkaz do budoucnosti.

Na každou přednášku je pozván host - činný architekt, teoretik, popularizátor architektury - a představí stavění ze svého úhlu pohledu. Publikum se tak seznámí s tím, co je obsah práce architekta, co od něho chtít a cílem je, aby bylo samo poučeno, protože bez dobrého zadání není dobré řešení. A architekt bez poučeného investora je bezmocný.
Na účasti v projektu přijali pozvání mladí architekti i známé osobnosti, např.: Adam Gebrian, prof.Rostislav Švácha, Projektil architekti, atelier K2, Michal Fišer, AA atelier Ladislava Lábuse, FAM architekti a další…. Přednášky probíhaly v Klatovech, v Karlových Varech, v Prachaticích, probíhaly v Brně, v Praze Řeporyjích a v budoucnu se postupně přesunou i na další místa České republiky.


V roce 2016 byly Dialogy s historií nominovány na Českou cenu za architekturu v kategorii Výjimečný počin.

Mediální partner:

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Čestmír Suška