Úvodní stránka » studio BUBEC » Dagmar Šubrtová | Z ateliéru

Dagmar Šubrtová | Z ateliéru

 

vernisáž 27.1. od 16:00, výstava 27.1.-21.2.2018

otevírací doba pon – pá 9:00 – 17:00, o víkendech po domluvě na info@bubec.cz

vstup zdarma

Čas je ve vztahu k tvorbě umělce důležitá kategorie – ovlivňuje to, co z ní později vyčteme. Kontinuálním tématem Dagmar Šubrtové je po mém soudu krajina a nejméně posledních deset let ta postindustriální. Vztah k jejím materiálním i nemateriálním kvalitám. Pochází z Duchcova v severních Čechách, kde krajina je vlastním stínem, obrácená útrobami nahoru a porostlá divnou novou přírodou. Studovala sklo v Kamenickém Šenově a trvalý imprint v podobě intenzivně rozvíjeného vztahu k místu si odnesla ze sochařského ateliéru Kurta Gebauera na pražské UMPRUM, kde ještě osm let vedla studenty jako asistentka.

Dlouho žije na Kladně, město má svoji průmyslovou slávu dávno za sebou, ale je to pořád to samé, uhlí, hlušina, železné konstrukce, rezavý kov; i tady bytuje ta samá divoká příroda, která v podobě první houby vítající prosolenou půdu vystrčila hlavu hned po posledním vytěženém metráku uhlí a posledním odlitém ingotu železa.

Také to vnímáte? Severní Čechy, sklo, uhlí; Praha socha a místo; Kladno uhlí, železo a nová divočina. Všechno důvěrné známé vrstvy, tvary i textury. Každý průmyslový materiál přijímá a odráží jinak světlo, a jakkoli jsou bídné jakožto námět, o to silněji působí coby paměť. Každý kus rezavého železa v sobě nese cestu rudy z útrob krajiny, žár spalovaného uhlí, nekonečné metamorfózy materiálu a tvaru, jakousi archeologii modernity s jejím dávno skomírajícím pokrokem.

...

/část textu Radoslavy Schmelzové z katalogu k výstavě Na okraji kruhu v roce 2016/

Na výstavě s názvem Z ateliéru autorka představí několik svých posledních prací, které vznikají v jejím kladenském ateliéru a budou doplněny o skici a náčrty. Od 16:30 bude mít hudební vystoupení Martin Janíček http://artycok.tv/9515/martin-janicek.

Kurátorka Dagmar Šubrtová (narozena 1973) žije a pracuje v Kladně. Absolvovala Ateliér všeobecného sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Kurta Gebauera. V ateliéru pak působila do roku 2013 jako asistentka. Vedle umělecké profese se věnuje i tematickým kurátorským projektům, jako je dlouhodobá dramaturgie výstavního programu Ústavu makromolekulárního chemie Akademie věd v Praze nebo bienále Industriální stopy. Pracovala několik let jako kurátorka Hornického skanzenu v bývalém dole Mayrau ve Vinařicích. Ve volné tvorbě se inspiruje industriální krajinou bývalých dolů a brownfieldů, změnami reliéfu krajiny v důsledku dobývání uhlí, zemními novotvary, kde nacházejí útočiště zvířata a rostliny.

více o autorce na: http://dagmarsubrtova.cz/

Martin Janíček se narodil v roce 1961 a je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze - obor konceptuální tvorba u prof. Miloše Šejna. Od počátku 90. let se aktivně zabývá zvukovými instalacemi, zvukovými objekty, tvorbou autorských hudebních nástrojů a hrou na rytmické nástroje, přičemž vytváří ambientní industriální repetitivní struktury. Četně spolupracuje na divadelních projektech, spolu s Tomášem Žižkou je členem sdružení mamapapa, podílí se na realizace sitespecific projektů. 

 

napište nám | write to us

Pokud máte zájem o zasílání Newsletru, napište nám na info@bubec.cz

 

Aktuální výstava

Čestmír Suška